این اولین رویداد در کشور است که شما را به چالش طراحی و ساخت یک ماهواره در ابعاد پیکو دعوت می کند.

مسابقه طراحی و ساخت ماهواره پیکو یک فرصت تکرارناشدنی برای متخصصانی است که به دنبال طراحی و ساخت ماهواره خود هستند و تا کنون موفق به این امر نشده اند.

برای شرکت در این مسابقه، مناسب است با تیمی که حداقل متشکل از سه شرکت کننده است، به ثبت پیشنهادیه خود بپردازید، هرچند امکان شرکت به صورت انفرادی در مسابقه نیز مهیا شده است.

 

در همین راستا اولین جلسه پرسش و پاسخ در روز پنجشنبه 25 شهریور ماه و به صورت آنلاین برگزار شد. برای مرور ویدیوی این وبینار بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

پس از ثبت پیشنهادیه و بررسی فنی و اجرایی آنها توسط تیم برگزاری مسابقه، همزمان با هفته جهانی فضا، پنج تیم برای برای ورود به فاز بعد انتخاب شدند و به منظور ورود به فاز بعدی و رفع ابهامات احتمالی، با هر یک از تیم ها جلسه آنلاین برگزار شد.

تیم مهیارپی سی آی

 

به منظور ورود به فاز بعد، از هر تیم درخواست شد تا تفاهم نامه ای را با تیم برگزاری مسابقه منعقد کند تا ضمن بررسی فنی و تعیین زمانبندی دقیق فاز مدل مهندسی، فرآیند دریافت حمایت از تیم ها نیز مدون و اجرایی گردد. در این گام نیز جلسات آنلاینی با تیم ها برگزار شده و در نهایت با سه تیم تفاهم نامه به صورت مجازی امضا گردیده و حمایت مدنظر (که تمامی هزینه های ساخت مدل مهندسی و تجهیزات پشتیبانی زمینی را با حاشیه مناسب پوشش می دهد) توسط ایزی فاند در اختیار تیم ها قرار گرفت. برای مشاهده دیگر حمایتهای ایزی فاند به صفحه آن مراجعه کنید.

پس از بررسی پیشنهادیه های ارسال شده به مسابقات، پیشنهادیه سه تیم برای ورود به فاز مدل مهندسی پذیرفته شده و از آنها درخواست شد تا بخش های فنی و مالی تفاهم نامه را برای ثبت با تیم برگزاری مسابقه تکمیل و ارسال کنند. با تکمیل و برگزاری جلسه امضای مجازی این پیشنهادیه ها، هر تیم به مبلغ 50 میلیون ریال (که تخمین دو برابری هزینه های ساخت مدل مهندسی بود) حمایت مالی خود را از بنیاد حق شناس و موسسه ایزی فاند دریافت کرد.

 

 

با شروع فاز مدل مهندسی مقرر شد که در هر ماه، جلسه مروری با تیم های شرکت کننده برگزار شود که طی آن، تیم برگزاری تلاش می کنند شرکت کنندگان را در مسیر صحیح برای رسیدن به نتیجه مطلوب هدایت کرده و همچنین امکان اطلاع از وضعیت تیم های دیگر را برای آنها فراهم آورد.

اولین جلسه مرور، در همین راستا و با حضور سه تیم PSI، مهیار و هور در تاریخ 14 آذر ماه برگزار شد و تیم ها طراحی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.

 

جلسه دوم مرور، در تاریخ 14 دی ماه برگزار شد که در آن تیم ها ضمن مرور پیشرفت فعالیتهای خود، از آخرین وضعیت، عملیات ماموریت ماهواره خود و طرح آزمون برای مدل مهندسی را ارائه کردند. بر این اساس، تیم برگزاری نظراتی برای بهبود طرح آزمون به تیم ها ارائه کرد تا آنها در مدت زمان یک هفته پس از این جلسه، طرح آزمون خود را به مسابقات ارائه دهند:

 

نتیجه بررسی طرح آزمون (که 30 درصد امتیاز فاز مدل مهندسی را تشکیل می دهند)، در تاریخ 25 دی ماه ارائه شده و تیم ها یک بار فرصت خواهند داشت تا در صورت نیاز، طرح را اصلاح و یا تکمیل نمایند.

گام بعدی این فاز، اجرای آزمونهای مدل مهندسی است که از 14 بهمن ماه شروع خواهد شد. با آزمون و بررسی کارکرد و عملکرد مدل مهندسی ماهواره ها، (حداقل) یک تیم برای ساخت مدل فضایی برگزیده شده و تفاهم نامه مجددی برای ساخت مدل فضایی با آن تیم به امضا خواهد رسید.

تیم(های) برگزیده پس از ساخت مدل فضایی ماهواره، برای آزمونهای کارکردی، عملکردی و محیطی آماده خواهد شد و تیمی که در تمامی این آزمونها موفق باشد، به عنوان گزینه نهایی علاوه بر دریافت حمایت بابت هزینه های ساخت مدل فضایی و امکان پرتاب رایگان ماهواره، به میزان ارزشی که برای ماهواره در ثبت پیشنهادیه اعلام کرده است، جایزه دریافت خواهد کرد.

 

این صفحه بروزرسانی می شود. همچنین برای جزئیات بیشتر، اطلاع از زمانبندی دقیق و همچنین بررسی روند برگزاری مسابقه، این صفحه و صفحات اجتماعی فضا را دنبال کنید.